Proč agile?
Odpověď hledejme v potřebě změny vyvolané ekonomickou krizí na světových trzích; zrychlující se ekonomika všechny nutí
V kurzu si představíme, jakými hodnotami a principy se agilní přístup řídí a pak se na tuto problematiku budeme dívat perspektivou tří různých rolí – business analytika, jehož úlohou je podporovat business agilitu, vývojářů, jejichž cílem je flexibilní vývoj SW aplikací a projektových manažerů, jejichž úkolem je skloubit osvědčené tradiční metodiky řízení projektů s agilními mechanismy.
Big Agile vs. Little Agile
Big Agile má charakter obecné filozofie, business teorie a perspektivy, jak chceme pracovat s ostatními, kdo podporují proces změny. Skutečná agilita se projevuje způsobem uvažování a důvody, které nás k tomu vedou, jinými slovy, nelze „dělat“ Agile, ale je třeba „být“ Agile.
Little Agile odpovídá různým přístupům specifickým pro řadu projektů a odvětví, které ale zapadají do zastřešujících principů „Big Agile“, příklady ze světa vývoje SW aplikací zahrnují metodiku Scrum, XP (Extreme Programming) apod.
Posun projektového trojimperativu
V agilním prostředí týmy a zainteresované osoby akceptují, že věci se během projektu mění z mnoha důvodů.
Projektoví manažeři musí stále balancovat čas, náklady, kvalitu a rozsah, když ale pracujete s dedikovaným týmem, máte fixně dány zdroje a na základě časově vymezených iterací jsou náklady zdrojů jasně dané.
Dvě dimenze (čas a náklady) jsou poměrně jasně nastavené, jediným faktorem, který se tak může měnit, zůstává rozsah, což je třeba vnímat pozitivně jako flexibilitu přizpůsobit rozsah projektu jakýmkoliv externím či interním vlivům.
Tím, že práce je prioritizována na základě business hodnoty a to nejdůležitější – nejpřínosnější je dodáno jako první, s trochou nadsázky můžeme říci, že nezáleží na tom, kdy projekt skončí, vždy je dodána ta největší hodnota…
Vysvětlíme si tato klíčová témata
Kurzem získáte
Úvod do agile (e-learning v ČJ)
ONLINE ONLINE
česky