Kyberbezpečnost ve virtuální realitě (CZ)

Popis kurzu

Staňte se na chvíli hackerem. Praktický trénink ve virtuální realitě zvyšuje povědomí zaměstnanců o kybernetické bezpečnosti a ochraně dat. Během workshopu si vyzkoušíte až 10 scénářů.

Cílem tréninku je vzdělávat prostřednictvím vlastního zážitku. Metodou obrácených rolí se účastníci vžijí do role hackera, jehož úkolem je pomocí různých technik oklamat oběti v několika organizacích a na odlišných pracovních pozicích. Důraz je kladen na pochopení myšlení hackerů, jejich metod a triků, kterými se nás snaží napálit.

Témata, které trénink pokrývá, jsou uvedena v obsahu kurzu.

Proč využít trénink ve virtuální realitě (VR)?

• Pohlcení a ponoření do prostředí VR vede k lepším výsledkům učení a větší efektivitě.
  • Symbolizuje inovace a budoucnost. Je vhodný pro organizace, které mají pozitivní vztah k novým technologiím.
  • VR doplňuje a rozšiřuje tradiční nabídku kybernetického vzdělávání.

Cíle kurzu

• Zvýšení povědomí a praktické zkušenosti: Školení poskytuje účastníkům unikátní prožitek. Z pohledu hackera umožňuje kurz lépe pochopit hrozby a zlepšuje schopnost identifikovat potenciální útoky v reálném čase.
  • Prevence a ochrana citlivých dat: Firmy chrání své citlivé informace, zákaznické údaje a finanční operace. Trénink zvyšuje schopnost zaměstnanců rozpoznat útoky jako phishing, ransomware či sociální inženýrství, čímž minimalizuje rizika.
  • Praktický nácvik: Virtuální realita poskytuje realistické scénáře a zaměstnanci mohou interaktivně reagovat na různé situace, aniž by ohrozili reálné systémy společnosti.
  • Inovace a atraktivita: Firmy, které investují do inovativního školení jako je VR, vysílají signál, že jsou technologicky vyspělé a dbají na budoucí trendy.
  • Zlepšení bezpečnostní kultury: Zaměstnanci, kteří rozumí hrozbám a způsobům obrany, vytvářejí silnější bezpečnostní kulturu, což posiluje celkovou odolnost firmy vůči kybernetickým útokům.

Určeno pro

• Zaměstnancům firem všech velikostí: Vhodný pro pracovníky napříč firmami, kteří pracují s citlivými daty nebo využívají firemní sítě, ať už na technických, administrativních, či obchodních pozicích.
  • Manažerům a vedoucím pracovníkům: Vedoucí pracovníci, kteří mají na starosti zabezpečení firemních dat, by měli být informováni o aktuálních hrozbách a způsobech obrany, aby mohli lépe řídit bezpečnostní strategie.
  • Zaměstnancům oddělení lidských zdrojů a zákaznického servisu: Tato oddělení jsou často terčem sociálního inženýrství, a proto je klíčové, aby rozuměli, jak se proti těmto útokům chránit.
  • Novým zaměstnancům: Ideální jako součást onboardingového procesu, aby noví zaměstnanci ihned pochopili důležitost kybernetické bezpečnosti v rámci firmy.
  • Široké veřejnosti: Pro kohokoli, kdo má zájem o kyberbezpečnost a chce se naučit praktické techniky ochrany před hackerskými útoky.

Scénář č. 1
Hackněte firmu prostřednictvím instalace viru do počítače zaměstnance.
  • Sociální sítě
  • Sociální inženýrství
  • OSINT (Open Source INTelligence)
  • Podezřelé webové stránky
  • Phishing
  • Trojský kůň
Scénář č. 2
Proveďte phishingový útok, abyste vytvořili zombie počítače.
  • Zombie farm (Botnet)
  • Exploit
  • 0 day virus
Scénář č. 3
S pomocí dronu přepravte flash disk obsahující malware.
  • Připojování neautorizovaných médií (např. USB) k firemním počítačům
Scénář č. 4
Zašifrujte servery ransomwarem.
  • Ransomware
  • Silná hesla
  • Veřejně dostupné adresy
  • Emaily se zašifrovanými soubory
Scénář č. 5
Získejte finanční zprávy prostřednictvím telefonního rozhovoru.
  • Telefonní scam
  • Fake webs - falešné stránky
  • 2FA - dvoufaktorové ověřování
Scénář č. 6
Pošlete dron, aby narušil GSM síť a zřídil veřejně přístupnou WiFi.
  • Narušení sítí GSM
  • Veřejné WiFi sítě
  • Pravidla pro používání veřejných WiFi
  • Platby online
  • Falešné stránky a platby online
Scénář č. 7
Proveďte scam a získejte peníze z bankovních účtů.
  • SMS phishing (smishing)
  • Využití umělé inteligence
Scénář č. 8
Nastavte filtry v poště a zaměňte firemní fakturu.
  • Aplikace na prolomení hesla
  • UDF FILE (Uživatelem Definovaná Funkce)
  • E-mailové filtry
  • Falešná IP adresa
  • Falešné faktury
Scénář č. 9
Hackněte veřejně přístupné kamery a vytvořte efektivní zálohu souborů.
  • Zálohování dat
  • Archivace šifrovaných dat
  • Bezpečné mazání a ochrana citlivých dat
  • Internet věci (IOT)
Scénář č. 10
Zatímco scénáře 1 - 9 osvětlují rizika reálných situací, ke kterým může v pracovním i domácím prostředí dojít, scénář č. 10 představuje imaginární hackerskou techniku, jejímž cílem je uzavřít trénink v pozitivním duchu a po náročném školení se trochu rozhýbat.

Vývojáři průběžně pracují na vývoji nových aktuálních scénářů.

Předpoklady

Vzdělávací program je intuitivní a přístupný i lidem, kteří nemají zkušenosti s virtuální realitou nebo programováním.

Studijní materiály

Součástí školení jsou školící materiály s pracovními listy.

Kyberbezpečnost ve virtuální realitě (CZ)

40 000 Kč + 21% DPH

Kontrola proti spamu. Kolik je dvě a dvě ? Součet zapište číslicemi.